Pühade Vete Neitsi ja Emake Tulekurk

Banose linn asub otse Tungurahua põhjapoolse nõlva all, olles end pressinud vulkaani järsu nõlva ja jõe vahele. 2010. aastal oli linnas ~15 000 elanikku, nüüd, arvestades Ecuadori iivet, kindlasti mitu tuhat rohkem.

20151208-_MG_0858n2048

“Banos” tähendab vanni või basseini, kuid linna täisnimi on Banos de Aqua Santa – Pühade vete basseinid (või vannid, vahet pole). Vulkaani nõlvast pressivad välja kuumad allikad, mis sisaldavad igasugu kasulikke mineraale. Otse linna keskel langeb järsust nõlvast alla ilus kosk, mille juures olevat end ilmutanud Neitsi Maarja – Virgen de Aqua Santa.

Räägitakse, et linna algusaastatel seisis siin pisike puukirik, peaaegu hütike. Ühel ööl nägi preester Neitsit kahe ingli saatel kirikust välja tulemas ja kose jalamile minemas. Vaimulik ja linnakese elanikud palvetasid, et Neitsi ilmutaks neile oma tahet.

20151208-_MG_0444-2N2048.jpg

Järgmisel ööl ilmus Neitsi uuesti preestrile ja kõneles, et kose juurde tuleb ehitada pühakoda, et kõik, kes usuvad, saaksid siin õnnistatud ja pühade vete läbi tervistatud.

20151208-_MG_0439N2048

Tänapäeval on kosk  öösiti valgustatud, mis muutis ta minu jaoks pisut liiga turistlikuks. Aga ilus ikkagi! Ja kohin äiutas öösel hotellis kenasti magama.

Kirik muidugi ehitati , see võttis peaaegu 40 aastat (1904-1944), kolmelööviline gooti sugemetega ehitis on väga uhke.

20151208-_MG_0835N2048.jpg

Lisaks hoiab Pühade Vete Neitsi oma kaitsvat kätt linnakese kohal, mis seda Mama Tungurahua ähvardava naabruse tõttu hädasti vajab.  Igal aastal oktoobris on pidustused Pühade Vete Neitsi auks, linnakesse saabub tuhandeid palverändureid ja turiste nii Ecuadorist kui mujalt.

20151208-_MG_0838N2048

Sellest kirikust sai Ecuadoris mu lemmik, kuigi võrreldes kulla ja karraga kaetud Quito ja Quenca katedraalidega oli ta üpris tagasihoidliku kujundusega. Lisaks valgusküllusele võlusid mind ära naivistlikud? maalid seintel. Igaüks neist jutustab tõestisündinud loo Pühade Vete Neitsi imetegudest siinsamas Banoses. Igale pildile on tema lugu ka alla kirjutatud, koos aastaarvude, inimeste nimede ja muude üksikasjadega – et mingit kaksipidi mõistmist ei oleks. Ja õige ka – nagu usud, nii on!

(Vabandan juba ette kõigi Hispaania keele oskajate ees! Loodan, et olen lugude mõtet õigesti tabanud, aga ega see kerge ei ole, kui enam-vähem kogu su Hispaania keele sõnavara on: “Gracias!, Buenos dias… tardes …noches, Manana ja banos mujeres … hombres!”

Kõige tähtsam siin vulkaani serval elades on see, et Pühade Vete Neitsi kaitseb linna ja selle elanikke Mama Tungurahua raevu eest. Näiteks: “Meie Issanda aastal 1797, laupäeval 4. veebruaril (sic!) purskas Tungurahua hirmsat moodi. Suur Riobamba linn oli tuha alla mattunud, Ambato ja Latacunca varemetes, Pelileo täiesti hävitatud, samuti põles laavavooludest puhkenud tulekahjudes maha Moya ja hulk ümberkaudseid külasid. Banos aga pääses üsna väikeste kahjustustega.”

20151208-_MG_0841NCR2048

Pilt jutustab veel loo 1886 aastast, kui jaanuaris oli kohutav, apokalüptiline purse, laavajõed voolasid, taevas oli must ja maa värises. Neitsi kuju hakati arvatavalt ohutusse kohta ära viima, kuid Baseoni jõest ei saanud kuidagi üle, kuigi prooviti kolm korda -jõe vesi kees ning jõesängis voolas kuum laava. Mõned Banose elanikud hoiatasid kuju viijaid, et nad ei astuks vastu taeva tahtmisele – Neitsi kuju pidi oma kohale jääma. Kahe päeva jooksul purse vaibus ja Pühade Vete Neitsi ei hüljanud oma väljavalitud linna ning rahvast ka seekord.

Pühade Vete Neitsi on Banoses nii palju imetegusid korda saatnud, et osa neist pean ilmutama edaspidi!

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to Pühade Vete Neitsi ja Emake Tulekurk

  1. rahutu rahmeldaja ütles:

    Nii armas, just kuidas usud, nii ongi. Tasapisi tekib ketserlik mõte kolimisest… 😀

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s