Indrite kaeblikud laulud

BBC vapustav loodussari Planeet Maa näitas laupäeval teiste maailma džunglite asukate seas Madagaskari indriperet. Ka sarja treiler algab indrite hüpetega.

Nii ei saanud minagi teisiti kui tulin öisest džunglist päevasesse indrimetsa. Indrite hääli kuulsime juba esimesel vihmametsa-päeval. Kuigi need tundusid kostvat kohe järgmisest metsatukast jahutasid Herilala ja John meie entusiasmi, väites et indriteni on vähemalt 3-4 kilomeetrit. “Aga homme näeme neid “, kõlas lubadus “… kui õnne on!” võeti pool sellest kohe tagasi. Ja õnne meil oli!

20161206-img_2889b900b

Indrite mets asus Analamazaotra (endise nimega Périnét´) kaitsealal, mis on osa Andasibe-Mantadia rahvuspargist. Teele tuli asuda hommikul, et oleks suurem lootus indrisid kohata. Infotahvel keskuse juures iga raja äärde joonistatud lustakate leemurinägudega sisendas igatahes lootust. Enne reisi aga lugesime netist ühe andunud taimehuvilise muljeid, kes nõrkes vaimustusest siinsete endeemsete palmiliikide ees kuid samas kurvastas, et kuulis küll indrite hääli aga ei näinud neid oma kolmenädalase reisi jooksul kordagi.indrirajadSuundusime rajale INDRI 2. Rada viis algul üle jõe ja piki metsaveert, siis aga keeras järsult metsa alla ja üles mäkke. Tegelikult nägime me ka seal päris mitut elukat aga põhieesmärk – kõige suuremate ja haruldasemate leemurite nägemine – kiskus aina edasi.

indriviidad

Indri (lad. k. Indri indri) kohalik nimi on babakoto, mis kõlab umbes nagu “babakut”. Malagassi keeles tähendab see “väikese poisi isa”. Kohalikud lood räägivad, kuidas väike poiss läks metsa metsmesilaste mett korjama ning kukkus puu otsast alla. Indri püüdis ta kinni ja viis ohutult maapinnale. Teine lugu räägib pahadest inimestest, kes väikest poissi taga ajasid, selles viib babakoto poisikese puu otsa peitu ja päästab niimoodi ära.

Indri (lad. k. Indri indri) kohalik nimi on babakoto, mis kõlab umbes nagu “babakut”. Malagassi keeles tähendab see “väikese poisi isa”. Kohalikud lood räägivad, kuidas väike poiss läks metsa metsmesilaste mett korjama ning kukkus puu otsast alla. Indri püüdis ta kinni ja viis ohutult maapinnale. Teine lugu räägib pahadest inimestest, kes väikest poissi taga ajasid, selles viib babakoto poisikese puu otsa peitu ja päästab niimoodi ära.infotahvel-1_analamazaotra

Indri nime tekke kohta on samuti mitu versiooni, levinum neist räägib, kuidas Prantsuse loodusteadlane Pierre Sonnerat, kes seda looma esimesena kirjeldas, kuulis oma teejuhti looma poole näidates hüüdmas: ” Indry! Indry!”, mis tähendab malagassi keeles umbes: ” Seal, seal ta on!” Vazaha, kes keelt ei mõistnud, arvas et see on kohalik nimetus ja ristiski uue leemuriliigi nii. Teine variant tuleb sõnast endrina, mis tähendab “loom”, aga siingi on mängus umbkeelsed vazahad, kes püüdlikult teejuhi hüüde üles kirjutasid ja uuele elukale nimeks panid.

20161206-img_2549mz900

Indrimets oli tihedam kui eelmise päeva vihmamets ja siin kasvas alusmetsas hiiglaslikke madalatüvelisi või hoopis tüveta pandaneid. Ootasime tükk aega teerajal, kuni teejuhid tihnikus ringi nuuskisid. Lõpuks ometi! Pärast kiirmarssi järjekordsest künkast üles hiilisime metsatukka ja suunasime pilgud puulatvadesse. Ja seal nad olidki!

20161206-img_2641-3n900

Rohkem indripilte näitan järgmisel korral, aga mida lihtsalt peab kuulma, on indrite kaunis lauluhääl! See äratab mind nüüd telefonist iga tööpäeva hommikul ja on väga tõhus – uni on korrapealt läinud!

https://www.youtube.com/results?search_query=indrite+kaunis+lauluh%C3%A4%C3%A4l

 

Rubriigid: Leemurid, Madagascar, Madagascari troopiline vihmamets, sildid: , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to Indrite kaeblikud laulud

  1. eve labi ütles:

    See laul võib tõesti tõhus äratus olla 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s