Pärandkultuurist ja radadest, ikka veel Andides

Enne kui kõrgmägedest allapoole saab laskuda, tuleb üle kuru minna, teavad mägimatkajad. Cajasest lahkumine ranniku suunas käib üle 4167 m kõrguse kuru nimega Tres Cruces, ehk maakeeli Kolmeristi. Kohe kodune tunne tuli – ka Lahemaal on Kolmeristi!

_MG_2072.JPG

Andide Kolmeristi on aga väga tähtis paik – piki seda ahelikku kulgeb veelahe Atlandi ja Vaikse ookeani vahel. See osa peenest vihmast, mis vaateplatvormil meie ümber udutas, jõuab ojade, järvede ja jõgede kaudu lõpuks Atlandi ookeani. paarkümmend sammu kaugemalt, kus tee hakkab laskuma, voolab sellesama pilve vesi juba Vaiksesse ookeani. Siin on veelahe Vaiksele ookeanile kõige lähemal. Sellepärast on siin ka ajast aega tihe liiklus olnud, siit kulges läbi kanjari (inka-eelne) kaubatee praeguse Guenca ja madaliku vahel koos paredones-teks nimetatud kontrollpunktidega. Hiljem kasutasid inkad ja hispaanlased sama läbipääsu. Cajases on registreeritud 28 arheoloogilist objekti.

_MG_2074.JPG

ja ka kolm risti on täiesti olemas, vaevalt küll, et inkade ajast. Üle kuru läheb ka üks paljudest rahvuspargi matkaradadest.

DSC_0651

Radadel liikujatele on hulganisti hoiatusi, kõrgust arvestades kindlasti asjakohased. Üks silt  jäi enne taimede jahil ette:

DSC_0762.JPG

muide, sügisastri moodi õitega põõsas sildi taga peaks olema Diplostechium.

Fakti, et Tres Cruces on Vaiksele ookeanile lähim Andide veelahkmehari, saime omal nahal järele proovida- Teekond 4167 meetri ja 12 kraadi Celsiuse juurest alla madalikule 34 kraadisesse kuumusesse võttis vaid mõne tunni. Teele jäid kõik taimestikuvöötmed alates paramost läbi mägikõrbe, kuivade mägimetsade, kus valdavaks liigiks Polylepis, mida tema lipendava koore pärast paberipuuks kutsutakse, pilvemetsade ja  lõpuks troopiliste metsadeni. Kahjuks avanes meile pärast kuru läbimist selline vaade

_MG_2098

Ei, see ei ole pilt lennuki, vaid bussiaknast. Järgmine vaade, mis vaid pilveräbalate vahelt mööda ei vilksatanud, vaid ka pildistada kannatas, oli selline:

_MG_2111

Banaaniistandus. Õnneks saime  kõrbeliste mägede, kuivade metsade ja pilvemetsadega mujal tuttavaks ja pilte edasisteks postitusteks jagub neistki.

Rubriigid: Ecuador. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to Pärandkultuurist ja radadest, ikka veel Andides

  1. rahutu rahmeldaja ütles:

    Bussiga pilvedes 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s