Karvased nunnud ja … nukrus

 

Inimloomadele, olgu kui toredatele tahes, vahelduseks sobiks mõni nunnu ja karvane loomake. See tõstaks blogi populaarsust, meelitaks ligi kommentaare (vaimustunud!) ja laike. Aga kui palju neid reisil fotodele jääb?  Tööl kuulen tihti Eesti loodusradadel rändavatelt välisturistidelt: ” Kus ma saaksin metsas näha ilvest? põtra? karu? hunti?…” . Pange tähele – mitte kas vaid kus! Ja kui juhtub ime ning lootusrikas Turist tõepoolest kohtub metsateel karuga (mis ei olegi ühes Eesti rahvuspargis nii suur ime kui arvata võiks), kas see tänamatu inimene siis rõõmustab? Oh ei, ta saab hoopis aru, et tegelikult ei tahtnudki nii väga karu näha ja eriti mitte metsas, kus teda mõmmikust ei eralda puurivarbad ega veetõkked.

Troopilises metsas ei ole need asjad teisiti. Nii et ootused tihnikus hiilivaid metsloomi näha saada ei olnud eriti kõrged. Me nägime neid siiski, kuid hoopis loomade turvakodus nimega Amazoniaco. Seal elutsesid aedikutes hobusenäoga siga meenutav taapir ja metsanotsud pekaarid …

Puuridest vaatasid meid uudishimulik ninakaru ja värvikirevad papagoid – makaod.

Oselott – üks ilusama kasukaga kaslasi maailmas – hiilis valvsalt oma aedikus.

_MG_9956

Need loomad ei olnud siia toodud turistide lõbustamiseks. Enamik neist oli ära võetud salakaubavedajatelt, kes metsloomi lemmikloomadeks smugeldavad või otse inimeste käest, kes neid kodus lemmikutena pidanud. Metsloomade kodus pidamine on teatavasti keelatud, nii Ecuadoris kui meil. Sellele vaatamata on see troopikamaades suur ja must äri.

Ega eriti ei isutanudki neid puurielanikke pildistama, kuigi meid südamest tänati, et oleme siia tulnud – meie piletiraha aitab loomi toita ja hooldada. Kuigi neid üritatakse rehabiliteerida on ette teada, et enamik siinsetest loomadest-lindudest metsa tagasi ei pöördu – nad ei tuleks seal enam toime.

N20151206-_MG_9875

Eriti hinnas on lemmikuteäris papagoid

_MG_9895

ja ahvid. See ahvike oli väga närviline ja agressiivne. Tema suurem sugulane kõrvalaedikus kannab inglise keeles nime common woolley monkey (Lagothrix lagotricha). Eestikeelset nime ei õnnestunud tuvastada, nimetan teda meie giidi eeskujul harilikuks karvaahviks.

_MG_9888

Karvaahv ja jõekilpkonnad olid põhjuseks, miks nukrus puuriloomade saatusest kauaks püsima ei jäänud. Hommikupoolikul Napo jõel sõites saime tükk aega jälgida vabaduses elava karvaahvi toimetusi teisel pool jõge puuokste vahel ning kilpkonnad olid ühtaegu stoilised ja naljakad: “Meie oleme saatuse loteriil küll kehva loosi tõmmanud aga meiesuguseid on siin metsades veel!” Metsloomadest ja lindudest metsikus metsas aga mõnel järgmisel korral.

 

 

 

 

Rubriigid: Ecuador, Troopiline mets. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to Karvased nunnud ja … nukrus

  1. rahutu rahmeldaja ütles:

    Puurid ja aedikud on põhjus, mika ma loomaaeda ei taha minna kuigi loomakesed oleks iseenesest nii toredad vaadata 😦 Ja vahel tahaks hoopis selle kahejalgse looma puuri panna.

    Meeldib

    • Loomaaiad ongi vastuolulised kohad. Siiski peab tänapäevastele, suurt loodushariduslikku tööd ja haruldaste loomade hoidja, paljundaja ning säilitaja tööd tegevatele loomaaedadele au andma ning Tallinna Loomaaed on üks neist, tänu oma innustunud ja hoolivatele inimestele. Gerald Durrell on kõigest sellest väga toredasti kirjutanud. Aga jah, need kes tapavad ahviemasid, et nende pojad müüki panna, võiks küll ise puuris istuda.

      Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s